27 Жов 2023, 16:02
PR

Продюсери перемоги: як покази українських фільмів для ВПО та військових роблять свій вклад у перемогу

Війна рф проти України змусила багатьох українців залишити свої домівки та шукати прихистку у більш безпечних містах нашої батьківщини. Вимушено перебуваючи поза власним домом, українці потребують моральної та психологічної підтримки, відчуття впевненості у перемозі, єдності, внутрішньої мотивації стійко переживати складні часи. Українські військові, які боронять нашу країну від агресора, потребують підтримки для підняття морального духу та мотивації для активного спротиву та боротьби. 

Тому саме українське кіно має виконувати свою суспільну місію моральної підтримки і доносити до українців віру у перемогу, відчуття єдиної консолідованої та непереможної нації. «Лікувати» психологічні травми цивільних осіб доброзичливими емоціями та мотивувати до продовження активного опору ворогу військових. 

З цією місією та ідеєю 6 серпня 2022 року стартував Національний тур «Кіно заради Перемоги!» За рік, набувши популярності та отримавши потужний відгук серед військових, у червні 2023-го запустився вже ІІІ етап туру. Про виклики проєкту, нові фільми в портфелі Туру та відгуки кіномитців, які виїжджають у громади й до захисників — нижче в матеріалі.

Виклики проєкту

На другий рік повномасштабної війни масштабний культурний проєкт «Кіно заради Перемоги!» серед викликів отримав великий запит від військових. Інформація про Національний кінотур почала ширитися одразу після його старту. Тому команда проєкту постійно працює в режимі без вихідних, адже головною метою було довезти українське кіно до військових і в такий спосіб продемонструвати їм вдячність та підтримку.

Другим викликом 2023-го став дискурс у громадах «Чи на часі культура під час війни?» та стовідсоткове «Так» після перегляду фільмів і зустрічей з творчою командою. 

Наш Благодійний фонд «МХП-Громаді», який підтримує Національний кінотур, окрім безпосередньої підтримки різних культурних проєктів сьогодні ще доносить українцям значення нашої ідентичності та важливість культурних проєктів. Адже культура — це не про розваги, це про цінності, вміння спілкуватися й чути думку іншого. Культура — це інновації, допитливість, бажання робити щось по-іншому. І звісно — це сукупність нашого спільного досвіду, без якого неможливий розвиток. Тому дуже важливо саме сьогодні везти українське кіно в громади, демонструвати, що в нас є ось такий якісний контент, талановиті актори й віддана вся знімальна команда. Це мотивує і єднає людей у малих громадах.
Тетяна Волочай
директорка Благодійного фонду «МХП-Громаді»

Кінопрем’єри в громадах та військових частинах

27 жовтня актор Олексій Гнатковський читав диктант національної єдності. Заслужений артист України, режисер і актор десятка вистав, отримав всеукраїнську популярність за головну роль у фільмі «Довбуш». Стрічка стала найдорожчою в історії українського прокату й з успіхом збирала зали не тільки в Україні, але й у Німеччині, Австрії, Чехії, Ізраїлі, Литві, Латвії й Естонії. 

У межах Національного туру «Кіно заради Перемоги!» прем’єра тріумфальної стрічки відбулася також у громадах без кінотеатрів, де її мали змогу подивитися місцеві мешканці та переселенці, й у військових частинах, де їй аплодували стоячи українські військові. 

Попри щільний графік режисера фільму, Олеся Саніна, він особисто відвідував усі покази із захисниками. Спілкувався з воїнами, розповідав історію створення стрічки та дякував військовим.

Я щоразу шукаю можливість поїхати з фільмом до військових: на передову, у місця дислокації, у навчальний центр і у госпіталь. Я їду і вкотре дивлюсь разом з ними власний фільм, бо бачу як у воїнів після перегляду зароджується знову промінь життя, промінь надії. І все це надає сенс і моїй роботі. Військові хочуть чути слова і бачити вчинки про те, що вони не дарма кладуть у цій війні своє здоров’я, свою кров і життя. Що цей їхній щоденний похід до смерті — це не дарма. Не варто питати у воїна, коли вже скінчиться війна. Нам варто питати себе: «Що ми зробили заради Перемоги?».
Олесь Санін
режисер стрічки «Довбуш»

«Довбуш» — не єдина прем’єра, з якою кіномитці виїжджали в громади та до українських воїнів. Так, за 15 місяців проєкту українці поза кінотеатрами змогли подивитися такі прем’єрні покази: «Вітер зі сходу», «Снайпер. Білий ворон», «Я працюю на цвинтарі», «Мирний 21», «Щедрик», «Обмін», «Мій карпатський дідусь», «Коза ностра. Мама їде», «Памфір», «Культура vs війна» та інші. 

Загалом автори фільмів завітали на 84 покази Туру, спілкувались з глядачами, влаштовували автографсесії та робили емоційні фото. Велику кількість показів відвідали амбасадори Туру: Богдан Бенюк, Ада Роговцева, Ірма Вітовська, Ахтем Сеітаблаєв та Олексій Тритенко. Серед зірок що завітали на покази для представлення своїх стрічок були також Катерина Степанкова, Заза Буадзе, Віолета Кіртока, Михайло Іллєнко, Марина Кошкіна, Андрій Мостренко, Андрій Суярко, Лариса Руснак, Богдан Жданов та десятки інших.

Коли після кінопоказу сотні воїнів стоячи в оваціях дякують авторам фільмів, а потім довго спілкуються, фотографуються, беруть автографи, обіймаються як старі друзі — це дуже надихає. Надихає воїнів і команду Туру, підсилює впевненість в нашій Перемозі.
Андрій Різоль
ідеолог ініціативи, продюсер Туру і голова Асоціації «Дивись українське!»

Розкажіть друзям про новину

Нове відео